
TRÄNING OCH ÅTERHÄMTNING
MELLANMÅL FÖR AKTIVA
Träning och fysisk aktivitet ökar kaloriomsättningen i kroppen så att vi behöver få i oss mer energi. Hård träning leder också till att nedbrytningen av muskler ökar, vilket gör att musklerna behöver ”repareras”. Det är alltså viktigt att få i sig båda kalorier och protein när man tränar.
Det finns studier som tyder på att proteinbehovet bland elitidrottare kan vara så högt som 1,4–1,8 gram per kg kroppsvikt (jämfört med normalt 0,8–1,1 gram). Tidpunkterna för när man äter sitt protein har också betydelse enligt forskningen och Livsmedelsverket skriver att det är “bra med ett proteinrikt mellanmål innan eller efter träningen, särskilt om man tränar för att öka på muskelmassan”.
Med fokus på hälsa och rörelse vill vi göra det enkelt för fler att komma i gång med vardagsaktivitet. Vi samarbetar med föreningar och lokala initiativ och kopplar goda matvanor med enkel och inkluderande fysisk aktivitet.


Under varumärket Lindahls erbjuder vi marknadens enda svenskproducerade kvargsortiment. Kvargen innehåller 11 procent protein och är en fullvärdig proteinkälla, vilket betyder att den innehåller alla de aminosyror som kroppen behöver. Kvargens kombination av det snabbabsorberande proteinet vassle och det långsamma proteinet kasein anses vara bra särskilt bra för att optimera muskelåterhämtning och muskeltillväxt.
Mer om protein hittar du i vår skrift Proteinrapporten.
NATURENS EGEN ÅTERHÄMTNINGSDRYCK
Vid träning töms musklerna på glykogen och det betyder att kroppen behöver fyllas på med nya kolhydrater. Bra kolhydratkällor efter träning kan till exempel vara en banan, ett par smörgåsar eller en portion gröt.
Förutom kolhydraterna behöver kroppen protein för att reparera och bygga upp musklerna och en rekommendation är att äta 20–30 g protein (beroende på kroppsvikt) inom en timme efter träning. Lindahls Kvarg är naturligt rik på fullvärdigt protein och ger en bra mättnadskänsla.
Viktigt efter träning är också att återställa vätskebalansen och här fungerar mjölk som ett slags naturens egen energidryck. Mjölk innehåller samma fullvärdiga mjölkprotein som kvarg, naturligt mjölksocker som hjälper till att fylla på glykogenlagret och dessutom natrium, kalium och kalcium som hjälper kroppen att återställa saltbalansen.
En favorit bland inte minst yngre idrottare är Skånemejerier Kalvin Chokladmjölk. Den innehåller inget tillsatt socker och är berikad med D-vitamin precis som vår vanliga mjölk.

VI STÖTTAR MOTIONSIDROTTEN
Vi på Skånemejerier vill sprida en hälsosam livsstil i form av en näringsrik och balanserad kost, men också genom att inspirera till lustfylld motion. Vi har därför valt att engagera oss i ett antal idrottsevenemang i framför allt vår geografiska närhet.

KALVINKNATET
Kalvinknatet är Sveriges största lopp för barn, med över 30 000 barn som knatar på ett 20-tal platser varje år. Kalvinknatets syfte är att sätta barn i rörelse och med lokala familjefester skapas positiva kopplingar till fysisk aktivitet för framtida generationer. Loppen arrangeras av MAI och Skånemejerier tillsammans med lokala idrottsklubbar och överskottet går oavkortat till klubbarnas ungdomsverksamhet. Sedan Kalvinknatet startade har över 400 000 barn sprungit loppet.

TOUGHEST
Toughest är Nordens största hinderbanelopp eller OCR (Obstacle Course Race) och med vårt varumärke Lindahls är vi en av huvudsponsorerna. Syftet med Toughest är att uppmuntra till fysisk aktivitet, personlig utmaning och laganda och loppet vänder sig till både motionärer och elitidrottare. Tävlingen lockar omkring 30 000 deltagare och 150 000 åskådare om året.

BROLOPPET
Skånemejerier var med och sponsrade Broloppet, som 2025 firade Øresundsbrons 25-årsjubileum och lockade över 40 000 deltagare från över 100 länder.