-Vi påbörjar förberedelserna redan nu på lördag. Då hälsas alla barn välkomna att bygga en färgglad minimodell av kyrkan, med hjälp av 5 000 mjölkkartonger från Skånemejerier. Den ska stå klar när kungligheterna besöker oss, berättar kyrkoherde Gunnar Pelinka.
När Gustafskyrkan stod klar i juni år 1911 fanns det många fattiga barnfamiljer, både i Danmark och Sverige.
-Vi har en mångårig och stark tradition i vår kyrka av att hjälpa de mest utsatta familjerna. 1905 startades en så kallad understödsförening som hjälpte människor med pengar, kläder och mat. Ett av projekten kallades för ”Mjölkdroppen” och syftade till att ge de fattigaste barnen mjölk. Mot bakgrund av den här traditionen har vi därför tagit kontakt med de skånska mjölkböndernas förening Skånemejerier i Sverige, för att få kartonger till modellbygget. Vi vill genom att lyfta fram mjölkens betydelse som ett näringsrikt livsmedel, spegla den sociala roll som Gustafskyrkan har, betonar Gunnar Pelinka.
Många svenskar blev kvar
I början av 1900-talet fanns det många svenskar i Köpenhamn som väntade på att få möjligheter att ta en båt till England, Holland eller USA. Många blev dock kvar och etablerade sig i den danska huvudstaden - och de nya ”danskarna” hade en längtan om att få bygga en egen kyrka.
Denna längtan resulterade så småningom i ett gemensamt byggprojekt mellan Sverige och Danmark.
-Det är inte bara Öresundsbron som har förenat folken över sundet. Vi vill med vårt jubileum lyfta fram de starka band som fanns mellan Sverige och Danmark redan vid sekelskiftet, fortsätter Gunnar Pelinka.
Kom och ysta smör
På plats i Gustafskyrkan på lördag finns en av Skånemejeriers mjölkbönder, Carina Sonesson och hennes barn, som förhoppningsvis blir nästa generations mjölkbönder. De berättar om livet på gården och låter alla besökare få prova på hur man gör smör.
-Det är viktigt att ställa upp och berätta om hur det är att vara mjölkbonde. Om konsumenterna vet mer om våra produktionsvillkor, skapar det en ökad förståelse för vad det egentligen kostar att producera en liter mjölk. Lönsamheten måste bli bättre, annars finns det snart inte många mjölkbönder kvar, vare sig i Sverige eller i Danmark. I Skåne har vi upplevt ett fantastiskt gensvar hos konsumenterna för vår satsning på lokal mjölk med ursprungsmärkning. Vi hjälper gärna till med att få de danska konsumenterna att värna om mjölkens ursprung, säger Carina Sonesson.
Skånemejeriers mjölkbönder tar varje år emot tusentals besökare i samband med att korna släpps ut på 4 månaders välbehövligt grönbete.
-Det stora intresset visar att dagens konsumenter har behov att komma närmare naturen och livsmedlens ursprung, konstaterar Carina Sonesson.
Välkomna till barnens modellbygge på lördag!
Tid: 14.00
Plats: Gustafskyrkan, Folke Bernadottes Allé 4, Köpenhamn Östra
För ytterligare information, var vänlig kontakta:
Kyrkoherde Gunnar Pelinka: Tel: +45 33 155458 Mobil: +45 25 88 5355
Birgitta Hultberg – Olsson, Skånemejerier: Tel: +46 40 31 39 74
Mailadress: gunnar.pelinka@svenskakyrkan.se
www.svenskakyrkan.se/kopenhamn