Nils Holgerssons Gymnasium

Fakta

Antal kor:
80 st
Producerad mjölk årligen:
1 000 000 kg mjölk
Antal traktorer:
1 st
Övriga djur:
Amkor, grisar, får, hästar, alpackor, kaniner, katter och minigrisar.
Favoritmejeriprodukt:
-

Namn: Nils Holgerssons Gymnasium

Nils Holgersson gymnasiet är en liten gymnasieskola med ca 200 elever, många av dem bor på internat på skolan.  Här finns naturbruksprogrammet med de tre inriktningarna; djurhållning, hästhållning och jordbruk, samt fordonsprogrammet.
På gården har vi många olika djurslag, men vår huvudproduktion är mjölkkor och slaktsvin. I stallarna får eleverna sköta djuren och utfodringen. När naturbrukseleverna börjar på skolan får de välja en ko eller kviga som de får följa under de tre skolåren. De är med vid insemination, kalvning, sinläggning mm. De flesta korna går i lösdrift och mjölkas i mjölkgrop och en del är uppbundna. Vi tycker att det är roligt att våra kor mjölkar bra, de mjölkar faktiskt mest i Skåne!
Sen fem år tillbaka samarbetar vi med Skånemejerier och tar under sommaren emot barngrupper på ”mjölkens väg” där barnen, efter ett besök på mejeriet, får träffa djuren.
Vill du veta mer om skolan, gå in på: www.nhgymnasietiskurup.se 

Bilder

Här finns vi

Se alla gårdar